خرداد ۰۴, ۱۳۹۷

شروع برنامه نویسی: سوالات پایه (بخش اول)

collegianskills-programming1

«به علاقه مندان به یادگیری مهارت برنامه نویسی پیشنهاد می شود حتما این بخش را مطالعه و دنبال کنند»

«هر گونه سوالی که مرتبط با این بخش می باشد در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخ داده شود»

شاید اولین سوالی که ذهن شما را به خود مشغول کند، این باشد که چرا برنامه نویسی؟

در پاسخ آن باید گفت برنامه نویسی از نظر نیاز نیروی کاری در میان تمامی مشاغل ، بعد از پرستاری در جایگاه سوم قرار دارد و این رتبه در کشور ما نیز چندان تفاوتی  ندارد.امروزه تقریبا برنامه نویسی در تمام رشته ها کاربرد پیدا کرده است و مسلط بودن به آن یک مزیت بزرگ در انتخاب افراد در مشاغل مختلف است.

از این رو  ما بر آن شدیم تا با توجه به اهمیت و جایگاه برنامه نویسی به معرفی و شناخت این مهارت به صورت ویژه ای بپردازیم.

برای علاقه مندان به یادگیری برنامه نویسی :

در این بخش سعی شده است به سوالاتی که افراد قبل از شروع به یادگیری برنامه نویسی با آن مواجه می شوند ، پاسخ داده شود تا به بهترین شکل ممکن و با آگاهی کامل از مسیر پیشرو ، وارد این عرصه شوند.

برای برنامه نویسان :

با ورود به عرصه ی برنامه نویسی همواره زبان ها و تکنولوژی های جدیدی وجود دارند که ممکن است شما از آن ها مطلع نباشید.در این بخش ، سعی شده است این تکنولوژی ها به شما معرفی شوند.

۱-زبان های برنامه نویسی به چند دسته تقسیم میشوند؟

زبان های برنامه نویسی را می توان بر اساس کاربرد در سیستم عامل ها به پنج دسته ی کلی زیر تقسیم کرد:

  1. ویندوز
  2. مک
  3. وب
  4. موبایل
  5. یونیکس

تقریبا تمامی زبان های برنامه نویسی سیستم عامل Windows را پشتیبانی می کنند. #C نیز یکی از زبان های برنامه نویسی در سیستم عامل ویندوز است.

مکینتاش (Mac) سیستم عامل اختصاصی شرکت Apple است.شرکت Apple برای این سیستم عامل دو زبان Objective-C و Swift را به صورت اختصاصی برای برنامه نویسی در این سیستم عامل طراحی کرده است.

برنامه نویسی Web شامل تمامی زبان های تحت وب میباشد.

برنامه نویسی موبایل شامل برنامه نویسی برای سیستم عامل های Android ، IOS و… میباشد.

Unix شامل زبان های برنامه نویسی برای سیستم عامل لینوکس و سیستم عامل های مبتنی بر لینوکس است.

البته زبان های برنامه نویسی را می توان به شکل های دیگری نیز تقسیم بندی کرد اما این تقسیم بندی فعلا برای شروع کار خوب است و در ادامه ، بسیار کامل تر درباره این دسته بندی ها صحبت خواهیم کرد.

۲-چند زبان برنامه نویسی وجود دارد؟

بیش از ۳۰ زبان برنامه نویسی فعال برای سیستم عامل های مختلف وجود دارد، اما بهتر است بدانید که تعداد زبان های برنامه نویسی روز به روز در حال افزایش است و دانستن تعداد آن ها هم زیاد مهم نیست ، زیرا اولا شما لازم نیست همه ویا حتی نصف آن ها را هم یاد بگیرید،ثانیا زبان های برنامه نویسی از یک سری زبان های پایه ساخته میشوند بنابراین شباهتهای زیادی به یکدیگر دارند و شما میتوانید با یادگیری اصول یکی از آنها ، اقدام به یادگیری سریع تر زبان های دیگر کنید.

۳-آیا واقعا برنامه نویسی شبیه به ریاضی است؟

درک مفاهیم ریاضی بسیار شبیه به برنامه نویسی است.همان طور که ریاضی بر سر یک سری قوانین استوار است، برنامه نویسی نیز به همین شکل می باشد.زبان های برنامه نویسی بسیار پایه ، بر اساس قوانین ریاضی ساخته شده اند و زبان های برنامه نویسی جدید نیز از زبان های پایه ساخته شده اند و از همان قوانین پیروی میکنند.البته این  موضوع به این معنی نیست که شما باید توسط فرمول های ریاضی ، اقدام به برنامه نویسی کنید بلکه امروزه تنها شباهت برنامه نویسی و ریاضی در طریقه ی درک آن هاست.

۴-آیا یادگیری برنامه نویسی به معنی حفظ کردن کد صفر و یک است؟

حفظ کردن در یادگیری زبان های برنامه نویسی کاملا اشتباه است.امروزه یادگیری برنامه نویسی نیازی به دانستن عملکرد صفر و یک ،(که مبنای محاسبات و برنامه نویسی است) نیست.در زبان های برنامه نویسی پایه مانند Assembly ، تاحدودی با صفر و یک سر و کار خواهید داشت.امروزه برنامه نویسی بسیار راحت تر و لذت بخش تر شده است.

۵-برنامه نویسی ماشین چیست؟

به نوشتن برنامه برای کارکرد ماشین آلات ، برنامه نویسی ماشین گفته می شود.

۶-چند زبان برنامه نویسی باید یاد بگیریم؟

جواب این سوال به هدف شما از یادگیری بستگی دارد.در زبان های تحت وب ، وابستگی زبان ها به یکدیگر بیشتر است و به همین دلیل یادگیری چند زبان تحت وب به نسبت دیگر زبان ها مانند برنامه نویسی Windows و…به این صورت نمی باشد.شما حتی با یادگیری یک زبان به طور حرفه ای ، میتوانیدبسیاری از نیازهای خودتان را برطرف کنید و نیازی به یادگیری زبان دیگر نداشته باشید،بهتر است در انتخاب زبان برنامه نویسی دقت کنید تا بیشترین کاربرد را بتوانید با یک زبان به دست بیاورید.

۷-یادگیری اولین زبان برنامه نویسی چه مدت طول می کشد؟

یادگیری اولین زبان برنامه نویسی را می توان به سه مرحله تقسیم کرد:

مرحله ی اول : شما شروع به یادگیری پایه و اساس برنامه نویسی و دستورات مختلف در برنامه نویسی آشنایی پیدا می کنید و تا حدودی برآن ها مسلط می شوید.این مرحله می تواند در کمتر از یک ماه انجام شود.

مرحله ی دوم : در این مرحله با آموزش های پروژه محور سعی در استفاده از کد هایی که یاد گرفته اید می کنید.ساخت یک ماشین حساب می تواند یک پروژه ی خوب برای شروع باشد.در این مرحله علاقه و پشتکار برنامه نویس بسیاراهمیت دارد.هرچه برنامه های کوچک و بزرگ بیشتری ساخته شود تجربه و تسلط برنامه نویسی بر آن زبان بیشتر می شود.این مرحله بسته به پشتکار برنامه نویس ، به مدت سه الی پنج ماه به طول می انجامد.

مرحله ی سوم : تقریبا در تمامی زبان های برنامه نویسی ، زمان بسیاری طول می کشد تا بتوان گفت یک برنامه نویس به طور کامل به یک زبان مسلط است.بسته به تلاش و پشتکار برنامه نویس ، این مدت زمان متغیر است.

۸-برنامه نویسان چند دسته هستند؟

برنامه نویسان معمولا سه دسته هستند:

  1. کسانی که تنها به قصد کسب درآمد ، شروع به یادگیری برنامه نویسی می کنند.
  2. کسانی که یک ایده در ذهن خود دارند و برای عملی کردن نیاز به دانشتن یک زبان برنامه نویسی دارند و بنابراین شروع به یادگیری برنامه نویسی میکنند.
  3. کسانی که به دلیل علاقه به برنامه نویسی ، مضغول این کار هستند و به کسب تجربه و مهارت در این عرصه می پردازند و کسب درآمد در اولویت بعدی آنها قرار دارد

۹-چه افرادی در برنامه نویسی موفق ترند؟

مهم ترین نکته در برنامه نویسی ، پشتکار است و ممکن است کسانیکه برای کسب درآمد به سمت برنامه نویسی می آیند به دلیل عجله ای که برای درآمدزایی دارند، ازبرنامه نویسی دلسرد شوند.افرادی که برای تحقق بخشیدن به ایده هایشان در برنامه نویسی تلاش میکنند وهمچنین کسانیکه به دلیل علاقه مندی به برنامه نویسی وارد این کار میشوند ، مسلما بهتر میتوانند پشتکار خود را حفظ کنند.

۱۰-از برنامه نویسی تحت وب شروع کنیم یا تحت ویندوز؟

اگر شما بدلیل خاصی وارد عرصه ی برنامه نویسی شده اید، بر اساس هدف خود این انتخاب را انجام دهید، درغیر این صورت با توجه به موارد زیر راحتتر میتوانید انتخاب کنید:

زبان های برنامه نویسی ویندوز و تحت وب هر کدام کاربرد های مخصوص به خود را دارند.در برنامه نویسی تحت وب، شما شاهد کد های زیباتری نسبت به ویندوز هستید و با کد های کمتری میتوانید نتیج زیباتری نسبت به ویندوز داشته باشید، اگرچه که با پیشرفت های رخ داده در برنامه نویسی تحت ویندوز ، امکان ایجاد محیط های زیباتر نیز در برنامه نویسی تحت ویندوز فراهم شده است.

بدلیل طرز فکری که در طراحی محیط در برنامه نویسی تحت وب به دست می آورید، اگر پس از برنامه نویسی وب به برنامه نویسی ویندوز روی بیاوریدنتیج بهتری را کسب خواهید کرد تا برعکس.علاوه بر این با مسلط بودن به برنامه نویسی وب، میتوانید از زبان های تحت وب در برنامه های ویندوز استفاده کرد.به طوری که برنامه شما توانایی دریافت داده از اینترنت و استفاده از آن را داشته باشد.

انشالله در آینده هرچه بیشتر به ادامه ی این مطالب و سوالات دیگر میپردازیم و امیدوارم این بخش مورد استقبال شما عزیزان و علاقه مندان به یادگیری مهارت برنامه نویسی قرار گیرد و با پیشنهادات وانتقادات خود، ما را در این راه یاری نمایید.

 

منبع نوشته:مهارت های دانشجویی

درباره نویسنده

مهدی علامه

در حال حاضر مشغول به تحصیل در رشته ی مهندسی معدن در دانشگاه لرستان میباشم و علاقه ی بسیاری به کار در زمینه های مختلف گرافیک رایانه ای ، برنامه نویسی و توسعه ی وب دارم.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می نویسید!

Notify of
avatar
wpDiscuz
Yes No